home
 Články
Blog

Kombinujte beh s chôdzou

Prečo kombinovať beh s chôdzou? Verte alebo nie, veľa vám to pomôže. Bohužiaľ veľa ľudí robí v začiatkoch svojho behanie veľa zbytočných chýb, ktoré im beh mnohokrát až znechutí.
 
Tak napríklad si myslí, že zahriatie a rozcvička pred behaním sú úplne zbytočné, jednoducho strata času. Potom sa však nemôžu čudovať, že ich na druhý deň bolí každý sval. Podobne je to aj s prehnanou horlivosťou. Prirovnali by sme to ku kúpe nového auta, kedy sa pri prvej jazde šliapne poriadne na pedál a skúša sa, čo to dá. Čo dodať? Aj úplne nové „nezabehnuté“ auto takú jazdu vydrží, ale vydrží to aj telo človeka, ktorý sa veľkú časť svojho života nevenoval žiadnej fyzickej aktivite? Preto je veľmi dôležité, aby ste si prvý týždeň alebo ešte lepšie celý počiatočný mesiac uvedomili, že ste si nevybrali nárazovú činnosť, ktorú budete robiť týždeň alebo dva a budete tým chcieť treba schudnúť, ale volíte si radosť a pohodu na veľmi dlhú dobu. Preto začínajte zvoľna.
 
Prvý týždeň „prevádzkujte“ len rýchlu chôdzu, pripravíte tým organizmus do budúcnosti na záťaž a aspoň si nejako usporiadate režim, dobu, v ktorej budete behať. Po mnohých vydarených aj nevydarených pokusoch si nájdete presne ten váš čas, v ktorom vám to bude vyhovovať najviac. Potom sa môžete skúsiť rozbehnúť, ale ako sme už spomínali, nepreháňajte to. Stačí len veľmi pomaly „joggovat“, nie sa rozbehnúť šprintom a po sto metroch zistiť, že sa vaša aktuálna tepová frekvencia blíži ku kritickej hodnote a vidíte hviezdičky pred očami. Máte veľa času, vybudujte si príjemný pohľad na šport a naopak sa vyvarujte stresu, ktorý na seba s nadsádzkou až nezodpovedným behaním kladiete.
 
Takže, keď sa rozbehnete a zistíte, že sa vám dychu nedostáva a necítite sa dobre, prejdite úplne s pokojom do chôdze. Až budete cítiť, že ste pripravení, zase sa rozbehnite. A takto pokračujte 30 minút, iba 30 minút z vášho voľného času. Pre niekoho je bohužiaľ hrozný pocit, keď zistí, že po pár stovkách metrov už nemôže bežať ďalej. Zalezie niekam schúlený do kúta a hovorí si, že na to nemá a nie je pre to dosť dobrý. Omyl. Každý, kto chce, si vhodnú športovú aktivitu nájde a chôdza je predsa tiež pohyb, nie?
 
Ak budete dbať na vyššie spomínané rady, máte veľkú šancu na úspech. Ono kombinovať beh s chôdzu, je dobrá vec. Určite poznáte pojem „indiánsky beh“. To je vlastne ono. Indiáni vedeli dobre ako na to, proste keď nemohli už ďalej pokračovať, prešli do chôdze a mohli sa v pohode ďalej pohybovať bez toho, aby museli zastaviť a tým stratiť čas.
 
Prečo teda neskúsiť túto indiánsku techniku? Je veľmi jednoduchá a príjemná. Človek beží a prejde do chôdze, je to vlastne úplne prirodzené. Aj keď chodí, tak sa predsa pohybuje, takže spaľuje energiu, keď spaľuje energiu, je to dobré a užitočné. Zároveň sa tým človek chráni pred zraneniami, chorobami a pripravuje si tak pevné základy k tomu aby sa skutočne rozbehol.
 
Možno sa budete čudovať, ale aj najlepší maratónci a ultramaratonci pri tréningu, ale aj pri pretekoch, si dávajú v priebehu behu prestávky vo forme chôdze. Stačí len chvíľka, svaly sa uvoľnia a upokoja a akonáhle vybehnú, tak sa im beží lepšie.
 
Ďalšia výhoda je, že aj bežec začiatočník môže ubehnúť akúkoľvek reálnu vzdialenosť tým, že jednu minútu beží a nasledujúcu minútu kráča. A takto to môže opakovať koľkokrát chce a bude sa cítiť v pohode, ak neprepáli začiatok.
 
Behanie a chôdza má veľa spoločného. Behanie je prakticky veľmi rýchla chôdza, u ktorej sa „skáče“ z nohy na nohu. Pri behaní je zapojených viac svalov a svaly prekonávajú väčšiu záťaž. Pri dopade chodidlá na povrch na ne pôsobí 2 až 3 krát väčšia sila. Z toho vyplýva, že pre netrénovaného človeka môžu byť tieto príliš tvrdé dopady nevhodné, napríklad behanie v nevhodných topánkach na tvrdom povrchu. Preto kombinovať beh s chôdzou je vhodný aj z tohto dôvodu, pretože pri chôdzi nie sú kĺby, svaly a šľachy toľko namáhané = menšia pravdepodobnosť zranenia.
 
Na druhú stranu sa pri behu spáli viac kalórií (záleží ale na type behu) a je teda teda vhodnejší na chudnutie.
 
Kombinácia behu a chôdze má ale viac výhod. Síce dosiahnete menšieho objemu nabehaných kilometrov, napríklad pri nižšom tempe, ale budujete si toľko potrebnú aeróbnu vytrvalosť + spaľujete kalórie. Takže je to vlastne dobrý ukazovateľ. Navyše sa vám dostáva veľkej rozmanitosti tréningu. Beh a chôdzu môžete skúšať v akomkoľvek pomere, môžete experimentovať a skúšať nové veci. Kto vie, možno sa vám to veľa zapáči a za nejaký mesiac či dva už chôdzu nebudete vôbec potrebovať a budete iba behať, proste to vydržíte, vďaka chôdzi.
 
Chôdza sa hodí aj v čase, keď sa prihodí nejaké zranenie, prší alebo je veľká zima a bežať sa vám nechce. V takýchto prípadoch môžete ísť v kľude na rýchlu dlhú prechádzku a udržiavať sa tak vo forme.

  Kombinujte beh s chôdzou

  1. Takýmto spôsobom zdolávam aj maratón v limite pod 6 hodín. Volám to MARATÓN PRE RADOSŤ 5:55:55, čo symbolicky predstavuje čas za ktorý sa maratón dá zdolávať s úsmevom na tvári a bez trápenia.

Pridaj komentár

*

kvalitni repliky hodinek